Strona główna Polska Ustka – 10 atrakcji, które musisz zobaczyć

Ustka – 10 atrakcji, które musisz zobaczyć

Najciekawsze atrakcje w Ustce. Zobacz co warto zobaczyć podczas letnich wakacji nad morzem

16510
0
PODZIEL SIĘ

Pierwsza udokumentowana wzmianka o Ustce pochodzi z 1337 roku. Na początku była małą osadą rybacką, ale już na przełomie XVI/XVII w. miała już około 500 mieszkańców. W roku 1593 otworzono pierwszą szkołę!
W 1900 roku Ustka uzyskała samodzielność administracyjną, a 22 marca 1935 r. otrzymała prawa miejskie. Posiadała wtedy nieco ponad 4000 mieszkańców.

Zobacz najciekawsze miejsca w Ustce i okolicach !

Latarnia morska w Ustce (1892 r.)

latarniaLatarnia morska w Ustce w obecnym kształcie została uruchomiona w 1892 roku. Przez wieki Ustka była morskim oknem na świat Słupska, który w XIV wieku należał do Związku Miast Hanzeatyckich i odgrywał dużą rolę na Pomorzu. W 1831 roku Słupsk sprzedał port w Ustce Prusom i od tego czasu nastąpił planowy rozwój słupskiego portu, a szczególnie jego urządzeń portowych. Latarnia w Ustce przetrwała bez szwanku II Wojnę Światową i została uruchomiona już 15 listopada 1945 roku. W 1993 roku latarnia morska w Ustce została wpisana do rejestru zabytków.

Latarnia jest udostępniona do zwiedzania.

Kościół Najświętszego Zbawiciela (1882 r.)

kosciolKościół został wzniesiony w latach 1882-1885, w stylu neogotyckim, zbudowany pierwotnie za wsią, na pustej wydmie. We wnętrzu świątyni znajdują się ciekawe, historyczne eksponaty takie jak: protestanckie empory, krucyfiks z 1752 (przeniesiony ze starego kościółka pw. św. Mikołaja), organy z manufaktury Völknera w Duninowie, czy dwa XVII-wieczne obrazy przedstawiające rodzinę Kalffów u stóp Chrystusowego Krzyża (ufundowany w intencji duszy syna tej rodziny, który zginął na morzu w 1674), oraz drugi zaś przedstawiający Ukrzyżowanie (ufundowany w 1652)

Trzecie molo

moloTrzecie molo w Ustce to pozostałość po niedokończonej inwestycji zapoczątkowanej w 1938 roku przez hitlerowskie Niemcy. Inwestycję osobiście zatwierdził Hermann Goering. Przeznaczono na nią ponad 30 mln. marek. Nowe molo miało mierzyć ponad półtora kilometra długości. Między trzecim molem i obecnym portem miały powstać dwa wielkie baseny, gdzie bazować miały najeżone działami krążowniki i tankowce z ropą.

Otwarcie wielkiego terminalu Hitlera zaplanowano na  wiosnę 1941 roku jednak z budowa została wstrzymana wraz z wybuchem wojny 23 września 1939 roku.

Bunkry – Bateria Bluechera

bunkryBunkry usytuowane na wydmie w zachodniej części Ustki to koleje pozostałości po III Rzeszy.

Budowę rozpoczęło w 1938 roku niemieckie Luftwaffe. Instalacja, której nadano imię feldmarszałka Blüchera  – patrona miejscowego pułku kawalerii – składała się z czterech dział kalibru 105 mm. Bunkry połączone były ze sobą siecią podziemnych tuneli, gdzie znajdowały się pomieszczenia dla ok. 50 żołnierzy.

Gajki – bunkry z głowicami jądrowymi

gajkiOkoło 11 kilometrów od Ustki na trasie w kierunku Słupska znajduje się miejscowość Gajki. Do końca lat 80 – tych ubiegłego wieku wsi oficjalnie nie było na żadnej mapie. Znajdowała się tam bowiem baza z głowicami jądrowymi dowodzona przez Rosjan. Dostępu przed nieproszonymi gośćmi strzegli polscy żołnierze. W trzech olbrzymich bunkrach umieszczone były rakiety typu Scud mogące przenosić zarówno ładunki konwencjonalne, chemiczne oraz jądrowe.

Obecnie na terenie bazy znajduje się ośrodek resocjalizacji dla osób uzależnionych od narkotyków

Rejsy na Bornholm

borholmNiewątpliwie jedną z najciekawszych atrakcji dla spragnionych aktywnego wypoczynku turystów są organizowane przez Żeglugę Gdańską rejsy na duńską wyspę Bornholm. Trasę obsługuje prom pasażerski Lady Assa, który jednorazowo zabiera ponad 700 sób.

Bornholm, zwany Perłą Bałtyku, Majorką Północy oraz Słoneczną Wyspą słynie z  najgęstszej w Danii sieci malowniczych ścieżek rowerowych, poprowadzonych w większości z dala od dróg kołowych. Rower można zabrać ze sobą z Polski lub wypożyczyć na miejscu.

Dworzec kolejowy

dzworzecDworzec kolejowy w Ustce został zbudowany w 1878 roku zastępując dotychczasową formę komunikacji między Ustką i Słupskiem obsługiwaną przez dyliżanse. Przed budową wykopano nowe koryto dla Słupi, bo pierwotnie płynęła ona z drugiej strony budynku i oddzielałaby go od wsi.

Dworzec w obecnej formie jest efektem przebudowy z lat 1909-1911.

Muzeum Ziemi Usteckiej

muzeumMuzeum Ziemi Usteckiej powstało w 2000 roku, dzięki staraniom powołanego w 1995 roku Towarzystwa Przyjaciół Ustki.

W muzeum prezentowane są eksponaty i fotografie z przełomu XIX i XX wieku, powojenne dokumenty oraz pamiątki po zlikwidowanej Stoczni „Ustka”. Można tu zobaczyć m.in. stary sprzęt fotograficzny, maszyny do pisania i szycia, 100-letnią łyżwę czy też strój kąpielowy z pocz. XX wieku. Pamiątki po stoczni obejmują modele trawlerów, kutrów, łodzi z laminatu oraz medale pamiątkowe, sztandary, zdjęcia i kroniki.

Szlak zwiniętych torów

szlakSzlak „zwiniętych torów” poprowadzono z Ustki do Rowów, inny prowadzi z Łeby do Miastka przez Lębork. Ten pierwszy biegnie nasypami kolejowymi po bezdrożach w sąsiedztwie Słowińskiego Parku Narodowego, ale ponieważ nie jest zbyt długi można pokusić się o przejazd dalej. 
Specjalnie oznakowana trasa rowerowa zaczyna się w Klukach, a kończy w Łebie. Zróżnicowanie krajobrazów jest tu niebywałe: piaszczyste plaże, przybierające najróżniejsze kształty wydmy, niewysokie piaskowe wzgórza, małe wioski rybackie z parterową zabudową, podmokłe łąki i pachnące sosnowe lasy.

Rezerwat przyrody Jezioro Modła

modla1Rezerwat utworzony został w 1982 roku. Znajduje się 2 km od miejscowości Duninowo,  około 2 km od brzegu morskiego, w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu „Pas pobrzeża na zachód od Ustki”. Stanowi w ten sposób jedno z jezior przymorskich. Rezerwat i obejmuje obszar jeziora i nieużytków o łącznej powierzchni 194.80 ha. Jezioro Modła posiada rangę ostoi ptactwa wodnego i błotnego o znaczeniu europejskim i stanowi obszar specjalnej ochrony siedlisk roślinnych. Występuje tu aż 9 różnych typów siedlisk. Gniazdują tu ptaki stanowiące ewenement polskiej ornitologii: mewa śmieszka, mewa pospolita, łabędź niemy, rycyk, remiz, błotniak stawowy i łąkowy oraz bąk i kwiczoł.

Festiwal Sztucznych Ogni

ognieFestiwal Sztucznych Ogni to największe i jedyne tego rodzaju święto w Polsce. Corocznie na początku lipca  firmy z kraju i zza granicy specjalizujące się w produkcji fajerwerków rywalizują o miano najlepszego. Każdego roku festiwal ogląda ponad 100 tys. ludzi. Festiwal Sztucznych ogni to jednak nie tylko fajerwerki. Przez 4 dni ze sceny nie schodzą znane gwiazdy muzyki estradowej, w całym mieście organizowane są imprezy i zabawy. To tutaj przenosi się stolica Polski.

źródło: www.ABCwypoczynku.pl