Strona główna Świat Salto Angel – najwyższy wodospad świata

Salto Angel – najwyższy wodospad świata

Wodospad Salto Angel w Wenezueli - jedna z największych atrakcji Ameryki Południowej

20573
0
PODZIEL SIĘ

Najwyższy wodospad świata zachwyca nie tylko swoją wysokością. Wodospad Salto Angel znajduje się na wyżynach Gujany i jest jednym z pięciu wielkich przyrodniczych regionów Wenezueli. Woda rzeki Churum spada tu z wysokości 979 metrów, co czyni ten wodospad najwyższym na świecie. Warto zauważyć, że ten cud natury jest 15 razy wyższy, niż wielce rozsławiona Niagara.

Nazwa wodospadu pochodzi od Jamesa Crawforda Angela (znanego inaczej jako Jimmy Angel), amerykańskiego pilota, który wleciał w wir powietrzny Lindberg. Pierwszy raz ujrzał on wodospad w 1933 roku, wraz ze swoim przyjacielem podczas poszukiwań słynnej Rzeki Złota oraz Złotego Miasta.

Jimmy powrócił w ten  rejony ponownie w roku 1937 wraz ze swoja  żoną i przyjacielem Gustavo Henrym Gardenerem, kiedy to mieli awaryjne lądowanie na szczycie góry Auyantepuy. Samolot dopiero po 33 latach został bezpiecznie ściągnięty przez helikopter.

Angel i jego kompani  przez 11 dni wracali do cywilizacji, uporczywie i wytrwale podążając przez dżunglę. Obecnie wrak samolotu znajduje się w Muzeum Aviation w Maracay, a jego replika widnieje na szczycie góry Auyantepuy.

salto_angel2Fascynujący świat Parku Narodowego Canaima łączy ze sobą magię i rzeczywistość, ukształtowany przez zapierające dech w piersiach góry Tepuy, niezliczoną ilość rzek, jezior, wodospadów, lasów i sawann, rozciągających się niczym zielone morze. Park znajduję się w południowo – zachodniej części Wenezueli i liczy sobie 3 miliony hektarów, co czyni go drugim największym obszarem chronionym w tym kraju i szóstym na świecie.

Natura bardzo hojnie obdarzyła to miejsce, dzięki temu można tu znaleźć różne rodzaje roślin, zwierząt (czasem endemicznych), a także Pemonów, tubylców z własną kulturą, folklorem i starożytnymi korzeniami.

Warto wspomnieć, iż pierwsi podróżnicy, którzy zobaczyli wodospad Salto Angel, tylko od roku 1990 zrobili z niego jeden z największych dziewiczych celów turystycznych na świecie.

Źródło: ABCwypoczynku.pl

Tłumaczenie : Tomasz Gudzio