Strona główna Europa Pompeje – niszczycielska moc Wezuwiusza

Pompeje – niszczycielska moc Wezuwiusza

Najbardziej spektakularna zagłada starożytnego miasta Pompei w historii

6179
0
PODZIEL SIĘ

Kiedy Wezuwiusz wybuchł w 79 roku , pochował  pod popiołem rzymskie miasto Pompeje, wraz z wieloma jego mieszkańcami. W przeddzień przełomowej wystawy w British Museum, Mike Pitts bada, jaki wpływ ma technologia na odkrywanie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości tego starożytnego miasta.

Pompeje wraz z Herkulanum (miasto, które również zostało zniszczone podczas wybuchu Wezuwiusza w 79 roku) to ważne zabytki Włoch, których nie można przegapić. W przeszłości Pompeje były lokalnie ważnym ośrodkiem śródlądowym, miejscem handlu, przemysłu i biznesu, słynącego ze sfermentowanego sosu rybnego. Zbocza Wezuwiusza były znane z żyznych gleb, a wina z tego rejonu były ważnym towarem eksportowym. Jego ludzie byli mieszanką bogatych elit, profesjonalistów i niewolników. Inskrypcje pokazują piekarzy, zbieraczy winogron i prostytutki. Ostatnie rozszyfrowane pisma z Herkulanum wskazują, że ponad połowa ludności byłą niewolnikami lub byłymi niewolnikami. To pokazuje prawdziwą skalę tego niesławnego aspektu społeczeństwa rzymskiego.

pompeiiChociaż w czasach antycznych ludzie cierpieli na wiele  chorób i nękani byli przez bolesne doświadczenia, które nadal wpływają na nas dzisiaj, ich zdrowie( poza dzieciństwem , kiedy to wyższa śmiertelność niemowląt była bardzo  prawdopodobna) nie różniło się w znacznym stopniu od naszego. Jednak jedno badanie sugeruje istotny wyjątek od tej reguły: stan zębów i szczęk wskazywać  może na słabą higienę jamy ustnej w tamtych czasach.

Od czasu odkrycia ruin w 1748 roku , ludzie rozkopywali Pompeje przez kolejne ponad 250 lat.

Współczesna nauka i archeologia zastąpiły skarb w starym stylu-polując na drobne artefakty i malowidła ścienne. W tym procesie, wszyscy zdawali sobie sprawę, jak wiele wiedzy zostało utraconej  podczas wcześniejszej pracy oraz  jak wiele możemy się nauczyć teraz.

Naukowcy z około 20 krajów są zaangażowani w prace w Pompejach, rejestrując i analizując wykopaliska swoich poprzedników, przynosząc nową naukę do starych znalezisk i dokonując nowych odkryć. Starają się uratować i przywrócić to, co jeszcze pozostało pod popiołami.

bodiesWezuwiusz narobił wielkich szkód , ale teraz pojawia się kolejny problem. Ściany, podłogi i obrazy mogące przetrwać tylko kilka dekad są narażone na stopy i palce milionów turystów, a także ulewne deszcze. Wielką potrzebą Pompejów jest konserwacja, lecz zadanie jest trudne. Przywrócenie i ochrona nad 15 tysięcy budynków, pięć hektarów malowideł ściennych i niezliczonych ilości artefaktów może wydawać się niemożliwa. Może w tym jednak pomóc  znaczny rozwój archeologii.

Wszystkie drużyny archeologów,  pracujących w Pompejach i Herkulanum używają cyfrowego skanowania i zapisu. Te techniki są nie tylko opłacalne, ale wyniki są bardziej precyzyjne niż byłoby to możliwe używając  pióra i papieru.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAWynikiem jest przekonujący obraz 3D. Cyfrowa manipulacja wypełnionego modelu pozwoli  na badanie w sposób, który jest prawie niemożliwy na miejscu. To będzie wirtualne archiwum, forma cyfrowej ochrony łatwiejsza do utrzymania niż oryginał.

Zapisy te mogą być używane do drukowania fizycznych replik w 3D – nawet na pełną skalę modeli, które mogą być otwarte dla turystów, podczas gdy prawdziwe ruiny są zapisywane dla potomności.

Źródło: ABCwypoczynku.pl

Tłumaczenie fragmentu: Tomasz Gudzio