Strona główna Ciekawostki Piramida w Rożnowie – niezwykła atrakcja Opolszczyzny

Piramida w Rożnowie – niezwykła atrakcja Opolszczyzny

Piramida w Rożnowie - grobowiec rodu von Ebenów - jedna z najbardziej niezwykłych atrakcji i najciekawszych zabytków Opolszczyzny.

11215
0
PODZIEL SIĘ

W miejscowości Rożnów, w powiecie kluczborskim, znajdziemy unikalny grobowiec w formie 9–metrowej piramidy, zbudowany w 1780 roku dla rodziny von Eben.
Wieś leży z dala od ważniejszych szlaków komunikacyjnych, w odległości 12 km na północny zachód od Kluczborka. Udokumentowane dzieje Rożnowa sięgają 1366 r., gdy książę brzeski Ludwik I nadał miejscowe dobra Konradowi Frankenbergowi

3Na terenie wsi znajdowały się dawniej dwa majątki ziemskie – Rożnów Górny i Dolny. Od końca XVII w. właścicielami jednego lub drugiego majątku byli m.in. Karol Wacław von Sebottendorff, Marcin Fryderyk von Koblinsky, Krystian von Moehring, August von Seydlitz oraz baron Gottlieb Fryderyk von Eben und Brunnen. Ostatni z wymienionych, podążając za upowszechniającą się wówczas modą na starożytności egipskie, wystawił przy miejscowym kościele zachowany do dzisiaj nietypowy grobowiec rodzinny w formie piramidy.
Ebenowie posiadali dobra rożnowskie do XIX w., gdy nabył je od nich mjr Dorotheus von Gladis. W 1862 r. ten ostatni odsprzedał majątek rodzinie von Treu, która utrzymała się tutaj do II wojny światowej. W 1937 właścicielem miejscowych dóbr, obejmujących łącznie obszar 1030 ha, był Hugo von Treu.

4Spokój grobowca został naruszony w 1945 r. Najpierw czerwonoarmiści zgodnie ze swoim obyczajem splądrowali trumny, potem bezczeszczenia zwłok dopuszczali się Polacy. Ostatnio uporządkowano wnętrze piramidy. Obiekt został ogrodzony.
Ciekawostki:
Wzniesiony grobowiec jest miniaturą egipskich piramid. Właściciele zakładali, że specyficzna aura budowli sprawi, że po śmierci ich ciała ulegną mumifikacji.
Ciekawostką jest również to, że projektantem grobowca jest sam Karl Langhaus. To on zaprojektował Bramę Brandenburską w Berlinie.

źródło: blog Poznaj Polskę