Strona główna Europa Park Narodowy Krka, jeden z chorwackich cudów natury

Park Narodowy Krka, jeden z chorwackich cudów natury

5509
0
PODZIEL SIĘ

Przyroda Chorwacji jest wielce zróżnicowana, góry wpadają tu wprost do morza, a piękno małych i większych wysp ciężko opisać(jest ich tu ponad tysiąc). Jednak czar natury kryje się nie tylko nad morzem, ale i także bardziej w  głąb lądu. Idealnym przykładem na to jest Park Narodowy Krka, a szczególnie piętrowe wodospady , które podziwiać można do znudzenia i jeszcze trochę.  Park założony został w 1985 roku na terenach otaczających rzekę Krka, niedaleko zabytkowego miasta Szybenik.

2Wędrując licznymi dróżkami, uliczkami dotrzemy do wielu urokliwych i ciekawych zakątków, gdzie na spokojnie można odpocząć od upałów(te w okresie letnim w Chorwacji są bardzo silne) i godzinami podziwiać niezapomniane krajobrazy, a szum spadającej wody pozwoli wyciszyć się nawet najbardziej porywczym turystom.  Punktem, w którym krzyżuje się większość szlaków jest wodospad Skradinski Buk, będący jednym z największych i najpiękniejszych wodospadów w Europie.

Oprócz niesamowitej przyrody, na terenie Parku Narodowego Krka odwiedzić możemy inne ciekawe miejsca, jak np. Muzeum Etnograficzne, mieszczące się w starym młynie. Eksponaty muzealne pozwalają nam wyobrazić sobie jak wyglądać mogło życie mieszkańców doliny rzeki przed kilkoma wiekami.  Wartym uwagi jest także klasztor franciszkański z 1445 roku, znajdujący się na malutkiej wysepce, która z kolei  leży na jeziorze Visovac.

6mPark zwiedzać można zarówno pieszo, jak i podczas rejsu łodzią. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się  kąpiele „pod” Skradinskim Bukiem, przede wszystkim w okresie letnim, gdyż w pozostałych miesiącach roku woda jest tu bardzo zimna.

Tekst: Tomasz Gudzio