Strona główna Polska Odkryj Przemyśl – perła Podkarpacia

Odkryj Przemyśl – perła Podkarpacia

5401
0
PODZIEL SIĘ

Znajdujący się nieopodal granicy z Ukrainą Przemyśl  został ciężko doświadczony przez historię. Byli tu Niemcy, Rosjanie i Tatarzy, a ślady zaborów widać po dzień dzisiejszy.

Miasto znajduje się obecnie w Województwie Podkarpackim, nad rzeką San i jest jednym z najstarszych miast w Polsce, co już czyni je dużą atrakcją dla przyjezdnych.  Miejscowi często pół żartem, pół serio nazywają swoje miasto  „Miastem Kościołów”, co nie jest do końca nieuzasadnione, bowiem znajduje się ich tu ponad 20.

Kościoły jednak nie są jedynymi atrakcjami turystycznymi miasta, a tylko ich częścią. Poniżej kilka powodów, dla których warto poświęcić weekend i wybrać się do Przemyśla:

Twierdza Przemyśl

twierdzaJest trzecią co do wielkości tego typu twierdzą w Europie. Jej budowę rozpoczęto w XIX wieku, a podczas I Wojny Światowej pełniła bardzo ważną rolę strategiczną. Dziś to jeden z najważniejszych zabytków w tej części Polski.

Dworzec Kolejowy

dworzecTo kolejny ważny zabytek Przemyśla. Jego budowę rozpoczęto w roku 1859, a zakończono rok później. W latach kolejnych był jeszcze kilkukrotnie przebudowywany, by w końcu w 2012 roku,po gruntownym i kosztownym remoncie odzyskać wygląd sprzed ponad stu lat. Obecnie swym wyglądem zachwyca przybyszów nie tylko z całej Polski,  ale także z innych krajów.

Zamek Kazimierzowski

zamek-kazimierzowskiWzniesiony w okresie XI – XIV wieku za panowania Kazimierza III Wielkiego, a następnie wiele razy przebudowywany i ulepszany. Wartym uwagi jest fakt, że obecnie w zamku mieści się amatorski teatr „Fredreum”, będący najstarszym tego typu teatrem w Polsce, a możliwe, że również w Europie.

Stok narciarski

stok narciarskiW Przemyślu sezon turystyczny trwa cały rok. Dla fanów „białego szaleństwa” idealnym miejscem będzie otwarty w 2006 roku stok narciarski, na który zabierze nas m.in. wyciąg krzesełkowy. Na stoku jest kilka tras o różnym stopniu trudności, a także tor saneczkowy, dzięki któremu można poczuć chwilowy przypływ adrenaliny.

Zniesienie

zniesienieNiezwykle urokliwe wzgórze znajdujące się w pobliżu stoku narciarskiego. Liczne dróżki, czy wybudowany tu niedawno amfiteatr, stwarzają idealne warunki do spacerów i wypoczynku. Nagrodą za wejście na sam szczyt będzie niezapomniany widok na panoramę miasta.

tekst: Tomasz Gudzio
zdjęcia: przemysl.pl, wikipedia.pl, fotopolska.eu
źródło: www.ABCwypoczynku.pl