Strona główna Europa Odkryj Krym nad morzem Czarnym

Odkryj Krym nad morzem Czarnym

Dawniej ulubiony kierunek polskich turystów. Zobacz największe atrakcje Krymu.

5734
0
PODZIEL SIĘ

Półwysep Krymski, oficjalnie należący do Ukrainy, jednak posiadający własną autonomię.  Kraina, która przez wieki była celem wielkich światowych mocarstw. To właśnie te mocarstwa pozostawiły po sobie ślady, wspaniałe miejsca i budowle, którymi my możemy się dziś zachwycać. Oprócz tego Krym posiada jeszcze jeden atut, wyróżniający go spośród innych europejskich celów wakacyjnych. Mianowicie, że wciąż jest to miejsce nieodkryte, a masowa turystyka wielkich światowych biur podróży jeszcze tu nie dotarła. Poniżej przedstawiamy 10 miejsc, które odwiedzając ten zakątek Ziemi, po prostu trzeba zobaczyć !

1. Monastyr Uspieński

monastyrZnajduje się na zboczach doliny, która biegnie z Bakczysaraju do Czufut – Kale. Klasztor ten jest ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym, na jego terenie zachowała się jaskiniowa cerkiew, w której wizyta zmusza do refleksji i zadumy. Uwaga: wewnątrz klasztoru robienie zdjęć jest zabronione.

2. Skalne miasto w Czufut – Kale

Czufut – KalePozostałości skalnego miasta zachwycają swoją niezwykłością. Można tu zobaczyć pieczary mieszkalne oraz ruiny kilku budowli. Początki miasta są mało znane, jednak datuje się, że zostało założone przez ludy pogańskie ok. VI w.

3. Pałac Chanów

palac chanowJedna z największych atrakcji nie tylko Bakczysaraju, ale również całego Krymu. Zbudowany został w XVI w. na wzór architektury arabskiej, perskiej i  bizantyjskiej. Wnętrza licznych sal świadczą o bogactwie i przepychu ówczesnych władców. Na terenie kompleksu pałacowego znajduje się również wielki meczet chański.

4. Bakczysaraj

bakczysyrajStolica islamu na Krymie. Wyznający tę religię Tatarzy stanowią ok. 25% mieszkańców miasta. Warto tu zajrzeć dla orientalnej atmosfery oraz dla wspaniałej tatarskiej kuchni, która serwują niemal wszystkie klimatyczne knajpki i restauracje.

5. Chersonez Taurydzki

12_chersonez_taurydzkiObiekt znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dziś to majestatyczne ruiny starożytnego i wczesnośredniowiecznego miasta funkcjonującego w latach  422 p.n.e. do  1475. Bez wątpienia jeden z najwspanialszych zabytków Półwyspu Krymskiego.

6. Jaskółcze Gniazdo

krym2Miejsce to, co prawa widnieje na prawie każdej pocztówce z Krymu, jednak ze względu na swoje wyjątkowe położenie i niepowtarzalny urok, powinno stać się obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty. Dotrzeć tu można m.in. promem z Jałty.

7. Kolejka na Aj –Petri

Aj –PetriMasyw Aj-Petri, którego nazwa pochodzi z języka greckiego i upamiętnia św. Piotra, wznosi się na wysokość 1234 m n.p.m. Od czasu wybudowania kolejki stał się dużą atrakcją turystyczną. Podróż kolejką trwa ok. 30min w jedną stronę i obfituje w niezapomniane widoki.

8. Winiarnia w Massandrze

winiarniaTo swoisty raj dla miłośników wina i enoturystyki. W tutejszych piwnicach zgromadzone są zbiory prawie miliona butelek win różnych roczników. Winiarnię założył prekursor  winiarstwa na Krymie, książę Lew Golicyn. Degustacja win w cenie biletu.

9. Nowy Świat

nowy swiatMiejsce to, może nie jest obsypane zabytkami, ale posiada swój niepowtarzalny urok. Słynie głównie ze wspaniałych win oraz zapierających dech w piersiach widoków, godnych nazwy „Nowy Świat”.

10. Twierdza Genueńska w Sudaku

sudakuTo najsłynniejszy oraz jeden z najlepiej zachowanych zabytków z czasów genueńskich. Wzniesiona została w latach 1381-1430, jednak do dziś imponuje swoim urokiem i wielkością.

 

źródło: ABCwypoczynku.pl