Strona główna Ciekawostki 14 dziwnych i interesujących faktów ze świata

14 dziwnych i interesujących faktów ze świata

15774
0
PODZIEL SIĘ

Zapraszamy na krótką wędrówkę po najciekawszych zakątkach świata. Zobacz gdzie znajduje się najszerszy na świecie most, w jakim kraju znajduje się najwięcej piramid, ile trwa najkrótszy lot międzykontynentalny….

1. Sudan ma więcej piramid niż Egipt

sudanSudan ma więcej piramid niż jakikolwiek inny kraj na Ziemi – nawet więcej niż Egipt. Na terytorium Sudanu znajduje się około 223 piramid w sudańskich miastach Al Kurru, Nuri, Gebel Barkal i Meroe. Są to na ogół piramidy o wysokości od 20 do 30 metrów o stromych bokach.

2. Państwa z ruchem lewostronnym

leftMimo, że w większości krajów obowiązuje ruch prawostronny to w blisko 50 krajach ruch odbywa się odwrotnie. Należą do nich Anglia wraz z krajami należącymi kiedyś do kolonii brytyjskiej takie jak Australia, Nowa Zelandia, Indie z wyjątkiem USA i Kanady oraz kilka państw niebędących nigdy pod wpływem Wielkiej Brytanii. Jednym z takich krajów jest np. Japonia.

3. Kraj z większą populacją koni niż ludzi

mongolian-horsesKoń mongolski jest koniem, który w niezmienionej formie żyje w Mongolii od czasów Czyngis-chana. Nomadowie – mongolskie ludy pasterskie – posiadają ponad 3 miliony tych zwierząt. Koni jest, zatem więcej niż ludności zamieszkującej Mongolię  (2,75 miliona). Pomimo swoich niewielkich rozmiarów koń mongolski nie jest zaliczany do rasy kuców

4. Kraj o największej ilości języków

papua-new-guinea-10-07-tap-1-409Papua Nowa Gwinea jest krajem, który jest domem dla większości języków. W kraju mówi się ponad 750 językami! Jednak najczęściej używanymi języki w Papui-Nowej Gwinei, jest język Motu i łamana angielszczyzna.

5. Czy na Alasce są piaskowe wydmy?

alaskaWielka Wydma Piaskowa Kobuk leży około 65 kilometrów za kołem podbiegunowym. Temperatura w lecie może dochodzić tam nawet do 38 stopni Celsjusza! Wydma jest jedną z największych osobliwości Alaski. W niektórych miejscach wydma wznosi się na wysokość 30 metrów. Trzy skupiska wydm w parku – Wielki Kobuk. Mały Kobuk i Wydma Hunt River zajmują obszar ponad 40 km kwadratowych stanowiąc największe ruchome wydmy na tych szerokościach geograficznych.

6. Dziwne wiatraki w Irlandii

ireland windmillWszystkie wiatraki w Irlandii obracają się zgodnie ze wskazówkami zegara, podczas gdy reszta wiatraków na świecie obraca się w lewo.

7. Londyński Londyn Bridge w Arizonie?

London bridgeOryginalny London Bridge został przetransportowany w kawałkach z Londynu do miasta Lake Havasu w Arizonie gdzie został w całości odbudowany.

Kiedy, zbudowany w 1830 roku most zaczął zapadać się w Tamizie w 1960 roku został zastąpiony przez bardziej nowoczesny most betonowy. Stary most został wystawiony na sprzedaż w roku 1967. 17 kwietnia 1968 roku most, za kwotę 2.460.000 dolarów, zakupił założyciel miasta Lake Havasu  Robert P. McCulloch Sr. 10,246 kamiennych bloków zostało wysłanych do Arizony gdzie most został odbudowany kosztem 3 milionów dolarów. Most został ponownie otwarty w 1971 roku.

8. Najbardziej odizolowane miasto na świecie

perthMiasto Perth w Australii jest najbardziej odizolowanym miastem na naszej planecie. Otoczone niedostępną pustynią oddalone jest od najbliższego miasta aż o 322 kilometry.

9. Moc Amazonki

amazonZ rzeki Amazonki do Oceanu Atlantyckiego wpływają tak duże ilości wody, że nawet ponad 160 kilometrów od jej ujścia w oceanie można zanurzyć się w słodkiej wodzie z rzeki.

10. Najdłuższa na świecie podróż pociągiem

transsyberianKolej Trans-Syberyjska oferuje najdłuższą na świecie podróż pociągiem. Pokonanie 9,000 kilometrów z Moskwy do Władywostoku zajmuje około 7 dni.

11. Wycinanie lasów

Cutting Tree - Democratic Republic of the Congo DocumentationObecnie około 22% powierzchni ziemi zajmują tereny leśne. Europa Zachodnia 98% pierwotnych obszarów leśnych, Azja 94%, Afryka 92%, Oceania 78%, Północna Ameryka 66%a Ameryka Południowa 54%. Około 45% światowych lasów tropikalnych, pierwotnie obejmujących 1,4 miliardów hektarów, zniknęły w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci.

12. Najkrótszy pasażerski lot międzykontynentalny

shortest-flightNajkrótszy komercyjny lot międzykontynentalny na świecie trwa 20 minut. 54 kilometrowa trasa wiedzie z Gibraltaru w Europie do Tangier w Afryce.

13. Najszerszy most na świecie

sydney-harbour-bridgeWedług Księgi Rekordów Guinnessa, most Sydney Harbour jest najszerszym mostem przęsłowym na świecie. Posiada 16 pasów ruchu dla pojazdów samochodowych, 8 linii kolejowych na poziomie górnym i 8 linii na poziomie dolnym. Szerokość jezdni to 49 metrów.

Most Sydney Harbour jest również piątym, co do wielkości mostem łukowym na świecie z najwyższym stalowym łukiem mierzącym 134 metry od wierzchołka do poziomu wody.

14. Największy na świecie kompleks pałacowy

secret-cityZakazane Miasto był dawnym pałacem cesarskim począwszy od dynastii Ming aż do końca dynastii Qing. Znajduje się w centrum Pekinu. Obecnie mieści się w nim Pałacowe Muzeum.

 Przez prawie 500 lat służył jako siedziba cesarzy. Pełnił funkcję mieszkalną jak i również funkcję reprezentacyjną oraz siedzibę rządu. Wybudowany w latach 1406/1420 kompleks składa się z 980 budynków z 8,707 pokojami i obejmuje teren o powierzchni 720,000 m2.

Zespół pałacowy jest przykładem tradycyjnej chińskiej architektury, która miała ogromny wpływ kulturowy architektoniczny na rozwój Wschodniej Azji i resztę regionów.

źródło: ABCwypoczynku.pl