Strona główna Ciekawostki 10 ciekawostek o Australii

10 ciekawostek o Australii

10 niezwykłych ciekawostek o Australii o których nie wiedzieliście

13621
0
PODZIEL SIĘ

Dzisiejsza Australia jest wielokulturowym krajem, gdzie obok mieszkańców pochodzenia brytyjskiego żyją rdzenni mieszkańcy tych terenów Aborygeni jak i wielu imigrantów z Europy, Afryki i Azji.

Australia jest szóstym, co do wielkości krajem na świecie oraz jedynym krajem, który jest zarazem kontynentem. W Australii położonej na półkuli południowej lato trwa od grudnia do lutego.

Oto kilka ciekawych faktów o Australii, których możesz nie znać.

Płot Dingo – najdłuższe na świecie ogrodzenie

dingoPłot Dingo, zwanym również Psim płotem, którego budowa została rozpoczęta w 1880 roku, a ukończona 5 lat później służył do odgrodzenia żyznych ziem południowo-wschodnich części kontynentu od wszelkich szkodników, a zwłaszcza psów Dingo, które na tym terenie były szeroko tępione. Na południu w stanie Queensland płot dodatkowo chronił stada owiec.

Jest to jedna z najdłuższych konstrukcji na świecie zarazem najdłuższe na świecie ogrodzenie. Jego długość to 5,614 km. Płot tylko częściowo spełnił swoje zadanie, bowiem psy Dingo dalej można znaleźć w południowych stanach. Pomimo, że ogrodzenie w znacznym stopniu ograniczyło straty w populacji owiec są one dalej zagrożone. W latach 90-tych XX wieku znaleziono w ogrodzeniu wiele dziur, poprzez które na pastwiska przedostawały się drapieżniki. Zagrożeniem dla owiec na pastwiskach są również stale zwiększające się populacje królików i kangurów.

Latający lekarze

flyingKrólewska Lotnicza Służba Medyczna (Latający Lekarze) jest główną służbą medyczną działającą w nagłych przypadkach na rozległych obszarach wiejskich Australii. Jest instytucją non-profit zapewniając opiekę zdrowotną osobom, które nie są w stanie otrzymać opieki lekarza domowego lub opieki szpitalnej ze względu ze względu na olbrzymie odległości. Królewska Lotnicza Służba Medyczna jest jedyną taką instytucją na świecie. Jest także jedną z najbardziej charakterystycznych ikon australijskiej kultury.

Dom dla 100 milionów owiec

owceNa przełomie nowego wieku (2000) populacja owiec w Australii szacowana była na poziomie 120 milionów sztuk. Ze względu na długotrwałe susze oraz na spadek popytu na wełnę z powodu dużych zapasów liczba ta stopniowo spadała do poziomu 100 milionów obecnie. Ciekawostką jest fakt, że owiec w Australii jest pięć razy więcej niż mieszkańców, których jest 20 milionów.

Dlaczego Canberra jest stolicą Australii?

CanberraWybór Canberry jako stolicy kraju w 1908 roku był kompromisem pomiędzy rywalizującymi ze sobą dwoma największymi miastami Australii Sydney i Melbourne.

 Miasto zostało zbudowane od podstaw mniej więcej po środku pomiędzy nimi. Od Sydney dzieli go odległość 248 km. Natomiast do Melbourne jest 483 km.

Największe na świecie pastwisko

anna-creckPołożone na południowych równinach Australii ranczo The Anna Creek jest największym na świecie pastwiskiem. Obejmuje ogromy obszar o powierzchni 34,000 km ². Wielością przewyższa na przykład Belgię. Dla porównania największe rancho w USA ma powierzchnię około 6000 km ².Na pastwisku może jednocześnie przebywać 16,000 sztuk bydła. Niestety z powodu długotrwałych susz ilość bydła wynosi obecnie mniej niż 2000 sztuk.

W Alpach Australijskich pada więcej śniegu niż w Szwajcarii

alpy-austalijskieKażdej zimy Australijskie Alpy przykrywa większa ilość śniegu niż np. w Szwajcarii. Alpy (zwane również Śnieżnymi Górami) są częścią Wielkich Gór Wododziałowych we wschodniej stronie kraju. Wielki łańcuch górski rozciąga się na obszarze 3.500 kilometrów i biegnie z północy na południe przez stan Queensland, Nową Południową Walię i Wiktorię. Góry te są ważnym elementem australijskiego przemysłu turystycznego. Co roku odwiedza je tysiące turystów z zagranicy. Kiedy na półkuli północnej trwa lato w Australii panuje zima i doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych.

Największa żywa konstrukcja na świecie

coral-bayWielka Rafa Koralowa to największa rafa koralowa na świecie, również, jest to największa konstrukcja organiczna na Ziemi. Znajduje się w morzu Koralowym u wybrzeży stanu Queensland i rozciąga na długości 1250 km.

Australijska Wielka Rafa Koralowa jest w rzeczywistości serią pojedynczych raf oddzielonych od lądu płytką laguną. Rafa jest wyjątkowo piękna przyciągając, co roku tysiące turystów. Niestety masowy napływ turystów stwarza duże niebezpieczeństwo dla delikatnego ekosystemu rafy i jej niezwykłego życia morskiego

Gmach opery w Sydney

Sydney-OperaGmach opery w Sydney swój nowoczesny ekspresjonistyczny wygląd zawdzięcza betonowym „muszlom” Każdy z elementów to fragment kuli o promieniu 75,2 m. Razem tworzą wyjątkową bryłę dachu opartą na monumentalnym podeście. Budynek zajmuje powierzchnię 1.8 hektara, ma 183 metry długości i 120 metrów szerokości w najszerszym miejscu. Posadowiony jest na 588 betonowych filarach wbitych w dno morskie na głębokość 25 metrów. Gmach opery w Sydney został zaprojektowany w 1957 roku przez duńskiego architekta Jorna Utzona, Dach opery waży ponad 161.000 ton.

Australia domem dla 160 000 więźniów

973074-prison-barsBrytyjczycy, którzy jako pierwsi odkryli odkryli Australię, wykorzystywali nowy ląd jako miejsce zesłania dla tysięcy więźniów politycznych. Około 160 000 skazańców zostało zesłanych do Australii. Wielu z nich ginęło podczas ośmiomiesięcznej morskiej podróży.

Obecnie aż 25 % mieszkańców Australii ma wśród swoich przodków byłych skazańców.

Australijskie Terytorium Antarktyczne

AntarcticaAustralijskie Terytorium Antarktyczne (AAT) jest częścią Antarktydy. Uznane jako ziemie należące do Wielkiej Brytanii i oddane pod władanie Australijskiej Wspólnoty Brytyjskiej w 1933 roku. Jest to największy obszar Antarktydy, do którego prawa rości sobie jakiekolwiek państwo. Zajmuje powierzchnię  prawie 5,9 mln km kw.

 

źródło: ABCwypoczynku.pl